Ako ošetrovať topánky:
Použitý materiál, jeho údržba a ošetrovanie
V súčasnej dobe sa používa veľké množstvo materiálov, od mnoho druhov usní, až po materiály syntetické a textil.
Základne znalosti o použitých materiáloch, spolu so správnym ošetrovaním a starostlivou údržbou, predlžujú životnosť Vašej obuvi.
USEŇ –najčastejší používaný prírodný materiál s ideálnymi vlastnosťami pre výrobu obuvi. Useň je priedušná, mäkká, má veľmi dobré absorbčné vlastnosti a je schopná sa do istej miery prispôsobiť individuálnemu tvaru nohy. Useň je charakteristická svojou premenlivou lícovou kresbou, ktorá potvrdzuje jej prírodný charakter a odlišuje ju tak aj vzhľadom od syntetických materiálov. Useň nie je neobmedzene odolná pôsobeniu vlhkosti a to ani z vonkajšej(klimatické vplyvy) ani z vnútornej strany(pot). O usňovú obuv je preto treba sa starať. Rozoznávame niekoĺko druhov usní:
Hladká useň – je useň s jemne štruktúrovaným povrchom s malými pórmi .Obuv zbavte nečistôt vhodnou , alebo mäkkou, vlhkou handričkou a vytrite do sucha. Použite impregnáciu a vhodný krém požadovaného odtieňu, vyleštite. Pre občasnú údržbu(napr. v práci alebo behom cestovania) možno použiť aj samo leštiace hubky- tie však dodávajú usni len lesk a nedá sa nimi nahradiť pravidelné ošetrovanie vhodným krémom.
Laková useň – useň s hladkým, lesklým povrchom , ktorý je docielený lakovou úpravou usne.
Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, rozmočenie a mráz. Nečistoty z povrchu usne odstráňte jemnou vlhkou handričkou, povrch ošetrite prostriedkami na lakové usne.
Povrstvená useň – useň, ktorá má na povrchu nanesenú či pripojenú vrstvu fólie alebo plastu. Má podobné vlastnosti ako laková useň. Tento materiál otrite vlhkou handričkou a utrite do sucha, alebo používajte prostriedky určené k ošetreniu syntetických materiálov.
Nubuk, velúr,(semiš) – je useň brúsená po líci, alebo po rube. Obuv z tohto materiálu ošetrujte pryžovou kefkou a prípravkami , ktoré sú určené pre vlasové usne. Tieto prípravky oživujú farbu a môžu byť farebné alebo bezfarebné. Dôležité je ošetrenie vlasových usní vhodnou impregnáciou , zvyšujúcou odolnosť proti vode. Tieto usne nikdy nekrémujte.
Ostatné usne – existuje celá rada ďalších druhov usní, ktoré sa vyznačujú predovšetkým farebnými efektmi rozmanitosťou spracovania povrchu. Charakteristickou vlastnosťou väčšiny týchto usní je to, že behom používania sa ich vzhľad ,,vyvíja´´. Usne so stieranou úpravou , kedy je pôvodná farba usne prekrytá ďalšou , často kontrastnou farbou. Táto kontrastná farba sa pri nosení na najviac namáhaných miestach stiera, presvitá pôvodná farba. Ďalšou variantou sú usne s mechanicky narušeným lícom , kde je líc novej obuvi popraskaný, je vidieť odlišnú farbu štruktúry usne. Behom nosenia líc ďalej praská, na najnamáhanejších miestach sa celkom odlupuje a dochádza k obnaženiu štruktúry materiálu. Popísané zásadne zmeny prebiehajú veľmi rýchlo a pri pokračujúcom používaní sa prehlbujú. Obuv rýchlo získava patinu charakteristický ,, použitý´´ vzhľad. Tieto zmenu sú žiaduce , v žiadnom prípade sa nejedná o prejav vady.
Textil – používa sa na ľahšiu , často letnú alebo domácu obuv. Textilná obuv sa ošetruje za sucha kefovaním a vhodnými prostriedkami na textil, ktoré ju čistia, impregnujú, oživia farby a čiastočne zamedzia ušpineniu. Textilnú obuv nepoužívajte vo vlhkom prostredí – nie je odolná pôsobeniu vonkajšej vlhkosti.
Syntetické materiály – plasty, koženky – tieto materiály vzhľadom často pripomínajú useň, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalitu prírodných usní, napr. majú obmedzenú priedušnosť, spôsobujú teda vyššiu potivosť nôh. Táto obuv je veľmi nenáročná na údržbu. Plastové súčasti obuvi ( zvršok aj spodok) , ktoré sú farbené po povrchu , sú veľmi náchylné k mechanickému poškodeniu spôsobenému napr. zakopnutím. Pri tomto poškodení dochádza k zodretiu farby na povrchu a k presvitaniu pôvodnej farby materiálu. Umývajte ju vlhkou handričkou s pridaním saponátu a utrite do ucha. Pryž – obuv umývajte ju vlhkou handričkou s pridaním saponátu a utrite do ucha.
Vodeodolná membrána – špeciálne materiály tohto druhu zaručujú vodeodolnosť a priedušnosť obuvi. Obuv najskôr očistite od hrubej špiny pomocou vlažnej vody a hubky alebo kefky. Po uschnutí po povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačným prostriedkom – používajte iba prípravky , ktoré odporúčajjú výrobcovia týchto membrán.
Lacné a nekvalitné prostriedky k ošetrovaniu obuvi môžu obuv poškodiť.
Čítať ďalej...